Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej w Świdnicy
do początku
Strona główna » Aktualności
Warsztaty dla klas II-IV

WARSZTATY DLA KLAS II-IV

 

Bardzo dziękujemy Fundacji Małgorzaty Dziury-Sztejnberg "Bliżej Siebie" za zorganizowanie na terenie naszej szkoły warsztatów. Spotkanie wpłynęło na  kształtowanie u uczniów postaw otwartości i tolerancji w aspekcie przełamywania stereotypów myślenia o osobach niepełnosprawnych. Dzieci mogły praktycznie doświadczyć trudności życia codziennego osób niepełnosprawnych oraz zdobyć pozytywny wzór zachowania w stosunku do  takich osób.

 

Serdeczne podziękowania składamy Paniom trenerkom Katarzynie Powroźnik i Joannie Naumów z Fundacji "Eudajmonia" z Polkowic.

 
Ekopatrol

EKOPATROLKLASY III

 

Dnia 27 marca w ramach zajęć z edukacji plastycznej uczniowie klasy III wybrali się w plener. Zadaniem każdego z uczniów było znalezienie oznak wiosny i uwiecznienie jej na zrobionych przez siebie zdjęciach. Każdy z uczniów samodzielnie wykonał kilka zdjęć.W ramach zajęć z edukacji przyrodniczej uczniowie klasy III poszukiwali w ramach EKOPATROLU, wędrując ulicą Chłopską, oznak wandalizmu i zaśmiecania środowiska. Niestety z przykrością musimy donieść, że ulica Chłopska stała się miejskim wysypiskiem, gdzie w rowach można znaleźć worki ze śmieciami nie tylko z domów, czy przydomowych ogródków, ale i różnego rodzaju warsztatów.

 
CINEMA FUN

ZABAWA W CINEMA – FUN

 

Dzięki Fundacji „ Mieszko” ze Świdnicy dnia 6 marca uczniowie z klas I – III Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. Prałata Dionizego Barana wraz z wychowawcami byli w otwartym w starym kinie Gdynia Centrum Dobrej Zabawy CINEMA – FUN.

Wśród wielu atrakcji największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się zjeżdżalnie i trampoliny z basenem wypełnionym piankowymi kostkami. Przez dwie godziny dzieci mogły się wybawić do woli.

 
Dzień kota

Światowy Dzień Kota

 

Święto obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech (od 1990) i Polsce (od 2006) mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. W Polsce obchodzony po raz pierwszy 19 lutego 2006 z inicjatywy Miesięczników „Kot” i Cat Club Łódź. Wojciech Albert Kurkowski, pomysłodawca obchodów tego święta, propaguje akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem "Rasowce – dachowcom", podczas której kluby hodowców kotów rasowych z całej Polski zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom. W akcji biorą również udział schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz organizacje pro zwierzęce.

W naszej szkole Światowy Dzień Kota pod hasłem CZYTAMY I RECYTUJEMY WIERSZE O KOTACH i odbył się 28 lutego 2019 roku w klasach I - III. W tym roku szkolnym oprócz wierszy o kotach dzieci mogły się dowiedzieć, jak dbać o koty. Poznały też kocią rodzinę – od tych najbardziej znanych (lew, tygrys, gepard, lampart czy jaguar) do mniej znanych, bo nie spotykanych lub spotykanych bardzo rzadko dziko lub w ogrodzie zoologicznym (żbik, irbis - pantera śnieżna, pantera mglista, mormi, kot tybetański). Wszyscy mali właściciele kotów, opowiadali też ciekawe historie z życia swoich pupili.

 
20 grudnia 2018r.

JASEŁKA 2018

 

Dnia 20 grudnia 2018r. odbyły się w naszej szkole jasełka przygotowane przez uczniów z klasy 4 i 5. Motywem przewodnim przedstawienia był ekumenizm i wielokulturowość. Widzowie przenieśli się w świat Eskimosów, Afrykańczyków, Indian oraz Azjatów, którzy tak jak pasterze i Trzej Królowie podąrzali do Stajenki. Każdy z nich został postawiony przed trudnym wyborem - zignorować ubogiego i marznącego żebraka, czy też oddać mu dary przeznaczone dla Jezuska i przyjść do Dzieciątka z pustymi rękoma. Puentą przedstawienia była myśl, iż każdy ubogi w potrzebie jest uosobieniem Dzieciątka, więc oddając mu pokarm i odzienie, tak naprawdę dajemy Jezusowi największy dar - miłosierdzie bliźniego.

Po wspólnym kolędowaniu Pani Dyrektor złozyła życzenia bożonarodzeniowe zaproszonym gościom i wszystkim obecnym.

 
7 grudnia 2018r.

  MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIJNY DZIEJE APOSTOLSKIE    „ZBAWIENIE i WIARA”

 

7 grudnia 2018r. w Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy odbył się Międzyszkolny Konkurs Biblijny poświęcony Dziejom Apostolskim. Myślą przewodnią było: „ Wiara i zbawienie”.

W rywalizacji udział wzięły trzyosobowe zespoły z ośmiu szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Świdnica:

 1. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Świdnicy,
 2. Szkoła Podstawowa nr 2  im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy,
 3. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy,
 4. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy,
 5. Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej,
 6. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu,
 7. Szkoła Podstawowa w Pszennie,
 8. Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy.

W pierwszym etapie – pisemnym, każdy z uczestników rozwiązywał indywidualnie test zawierający 30 pytań zamkniętych. Suma uzyskanych przez uczniów punktów decydowała o przejściu do dalszej części konkursu. Punktacja po tym etapie przedstawiała się następująco:

 1. Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy,- 78 pkt.
 2. Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej – 72 pkt.
 3.  Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy – 70 pkt.
 4. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy – 67 pkt.
 5. Szkoła Podstawowa w Pszennie – 63 pkt.
 6. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu- 53 pkt.
 7. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy - 48 pkt.
 8. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Świdnicy – 46 pkt.

           Do drugiego etapu, zgodnie z regulaminem, zakwalifikowały się cztery zespoły. Punkty uzyskane łącznie przez poszczególne zespoły przechodziły do kolejnej części konkursu.

         W drugim etapie uczniowie pracowali zespołowo i mieli do rozwiązania cztery zadania praktyczne: krzyżówka, uzupełnienie brakujących wyrazów w zdaniach, puzzle oraz wykazanie się znajomością postaci z Dziejów Apostolskich.

Po drugim etapie klasyfikacja zespołów przedstawiła się następująco:

 1. miejsce - Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy, 132 pkt.,
 2. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy, 124 pkt.,
 3. miejsce - Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej, 121 pkt.,
 4. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy, 118 pkt.

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodki upominek, a zespoły, które zajęły pierwsze cztery miejsca nagrody oraz dyplomy. Indywidualne wyróżnienie przypadło uczennicy szkoły z Lutomi Dolnej Oliwii Kuska za uzyskanie maksymalnej ilości punktów w części pisemnej.

 
ANDRZEJKI

ZABAWA ANDRZEJKOWA

 

Dnia 30 listopada 2018 roku w klasach I – III Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej odbył się dzień wróżb i zabawy – Andrzejki. Tradycyjnie dzień ten rozpoczęło lanie wosku. Dzieci z przejęciem rozpoznawały, co przedstawiają ich woskowe figury. Następna zabawa wzbudziła wiele emocji - losowaniu kolorowych kulek towarzyszył strach (co wylosuję) i zaciekawienie – w kulkach ukryte były obrazki, które przedstawiały zabawki jakie dzieci mogą znaleźć pod choinką. Nikt nie był rozczarowany, a chłopcom udało się nie wylosować lalki. Po tej zabawie rozpoczęliśmy marsz butów od tablicy w stronę drzwi. Każdy chciał, aby jego but stanął na korytarzu. Udało się to Amelce z klasy III, której but wywróżył dużo szczęścia i  spełnienie wszystkich marzeń. Zakończeniem zabawy andrzejkowej było losowanie imienia wybranki lub wybranka serca. Dzieci przekłuwały serca z imionami w poszukiwaniu swojej przyszłej dziewczyny – chłopcy, lub chłopaka - dziewczynki. W czasie zabaw było mnóstwo śmiechu. nauczyciele przedstawili też dzieciom garść informacji związanych z Andrzejkami, dniem wróżb dziewczyn, oraz zapomnianymi już Katarzynkami – dniem wróżb, w którym to chłopcy poznawali swoją przyszłość.

 
Wyjście do teatru

 WYJŚCIE DO TEATRU NA PRZEDSTAWIENIE

„OPOWIEŚCI NASZEGO DZIECIŃSTWA” - 13 LISTOPDA 2018

Dnia 13 listopada 2018 roku uczniowie klas I - III byli w Teatrze Miejskim na przedstawieniu OPOWIEŚCI Z NASZEGO DZIECIŃSTWA przygotowanym przez aktorów teatru ARTENES z Wrocławia. Przedstawienie na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena "Ole Zmruż - oczko", "Świniopas", "Krzesiwo" oraz "Ślimak i róża", przekazywało takie wartości, jak: prawdomówność, uczciwość, odwaga.  Dzieci mogły poznać te i wiele innych ważnych w życiu zasad w trakcie ciekawego, niezwykle kolorowego przedstawienia, którego narratorem był Ole Zmruż -oczko. Szybko zmieniająca się scenografia oraz wartka i ciekawa akcja przedstawienia spodobały się młodym widzom, czemu dawali głośno wyraz reagując spontanicznie na grę aktorów.

 
Projekt "Edukacyjny Mikołaj"

INFORMACJA DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

 

W związku z pozyskaniem środków w kwocie 5 tyś. złotych w ramach konkursu na mikrodotacje zorganizowanego przez Fundację "Katolicka Inicjatywa Berit" - Operatora projektu pt.#SPOŁECZNIEODPOWIEDZIALNI finansowanego ze środków Programu FIO 2018, dzieci wezmą udział w projekcie "Edukacyjny Mikołaj".

 

 
Wyjście na cmentarz przy al. Brzozowej

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

 

Dnia 31 października, przed Dniem Wszystkich Świętych, uczniowie klasy III i IV wraz z wychowawcami odwiedzili grób księdza prałata Dionizego Barana, patrona naszej szkoły, na Cmentarzu Parafialnym przy Alei Brzozowej. Na grobie  zapalono znicze i ustawiono wiązankę białych chryzantem. Dzieci wspólne z wychowawcami odmówiły modlitwę OJCZE NASZ i ZDROWAŚ MARIO. Następnie przeszły na grób pomordowanych w czasie II Wojny Światowej w obozie Gross Rosen. Tutaj wysłuchały historii powstania grobu i dowiedziały się, kto jest w nim pochowany. Następnie odwiedziły groby najmłodszych, gdzie zapaliły lampki na pustych mogiłach.

 
<<  poprzedni  1   2   3   4   następny  >>