Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej w Świdnicy
do początku
Strona główna » Aktualności

SPOTKANIE Z EKOLOGIEM I PODRÓŻNIKIEM

 

We wtorek 24 października 2017r.  w naszej szkole odbyło się „ekospotkanie”. Uczniowie spotkali się z wrocławskim ekologiem i podróżnikiem – Dominikiem Dobrowolskim, który opowiadał o swoich pasjach, zainteresowaniach i działalności związanej z ochroną środowiska. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wspomnień z kajakowych i rowerowych podróży, jakie zaproszony gość odbył w ostatnich latach po Polsce i Europie.

Celem wszystkich wypraw było przede wszystkim zwrócenie uwagi na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska i zachęcenie do działań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. „Śmieci skrzydeł nie mają. Znieś je w doliny na swoich nogach” czy „Myśl globalnie, działaj lokalnie!” to tylko wybrane hasła z prowadzonych akcji - więcej informacji o działalności proekologicznej Dominika Dobrowolskiego - http://cycling-recycling.eu/. Spotkaniu towarzyszyła także udostępniona przez Fundację PlasticEurope Polska wystawa edukacyjna dotycząca selektywnej zbiórki odpadów i ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych.

 

UROCZYSTOŚCI PATRIONALNE BISKUPA ŚWIDNICKIEGO

 

          W czasie Mszy św. we wtorek 17 października 2017r. o godz. 900 uczennice naszej szkoły  złożyły życzenia księdzu biskupowi Ignacemu  z okazji jego imienin.

 

 

UDZIAŁ W NABOŻEŃSTWIE RÓŻAŃCOWYM

 

W poniedziałek 16 października 2017roku o godz. 800 w naszym kościele parafialnym uczestniczyliśmy w modlitwie różańcowej. Uczniowie z klas IV – VII prowadzili różaniec, który w tym roku związany był z kolejną rocznicą pontyfikatu Jana Pawła II.

Hasło upamiętniające tę rocznicę brzmiało „Idźmy naprzód z nadzieją”. Dzisiaj tej nadziei i jedności w świecie, w Europie, w Kościele i w Polsce bardzo nam potrzebą. W kolejnych dziesiątkach części radosnej różańca świętego polecaliśmy opiece Maryi ks. proboszcza Pawła oraz nauczycieli naszej szkoły.

„Jak paciorki różańca przesuwają się chwile, nasze smutki, radości i blaski, a Ty Bogu je zanieś połączone w różaniec Święta Panno Maryjo pełna Łaski”.

 

 

PASOWANIE 2017

 

          13 października 2017 roku w Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej w Świdnicy odbyła się uroczystość pasowania na ucznia, której celem było włączenie pierwszoklasistów rozpoczynających naukę do grona społeczności uczniowskiej.

           Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali program artystyczny złożony z wierszy i piosenek. Gromkie brawa publiczności były dowodem, że dzieci doskonale przygotowały się do występu.

           Po występie uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po tych słowach pani dyrektor Irena Rymsza dokonała symbolicznym ołówkiem aktu pasowania na ucznia Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana. Podczas pasowania, pani dyrektor i wychowawczyni klasy pierwszej wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy.

            Po ceremonii pasowania uczniowie z klas 1-3 zaśpiewali wspólnie piosenkę pt. „Pierwszaczek”. Następnie dzieci z klasy trzeciej wręczyły pierwszoklasistom upominki w postaci zakładek do książek. Prezenty sprawiły wszystkim uczniom ogromną radość. Spotkanie podsumował ksiądz Daniel Rydz, który pogratulował pierwszakom przyjęcia do braci uczniowskiej i życzył sukcesów w nauce.

            Po części oficjalnej pierwszaki wraz z wychowawczynią i rodzicami udały się do swojej sali, w której czekał na nich słodki poczęstunek oraz rożki obfitości. 

 
Wybory do SU

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 

       11 października 2017 roku (w środę) o godzinie 1100 odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego wzięło w nich udział 54 osób (uczniowie kl. IV-VII i nauczyciele obecni tego dnia w szkole). Można było głosować na jednego spośród pięciu kandydatów.

       Wygrała Zuzanna Lisek z klasy VII, która zdobyła 24 głosy. Zastępcą przewodniczącej została Sara Majchrzak z klasy IV  zaś członkami samorządu uczniowskiego zostali Mikołaj Dziedzic z klasy VII,  Maciej Firczyk z klasy VII i Tymoteusz Hanulak z klasy VII.           GRATULUJEMY

 
WESTERN CITY

 

WYCIECZKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

 

         Z okazji Dnia Chłopca 2 października 2017r. wybraliśmy się do atrakcyjnego miasteczka kowbojskiego Western City. Znajduje się ono w Ściegnach koło Karpacza. Każdy tutaj może się przenieść w czasie do świata szeryfów, rewolwerowców i poszukiwaczy złota. Przekraczając bramę Western City odkrywamy dziki zachód.

         Wszyscy się świetnie bawiliśmy. Strzelaliśmy z łuku indiańskiego, rzucaliśmy do celu nożem włócznią, rywalizowaliśmy we wspinaczce na pal męczarni, który stał dumnie na środku miasteczka. Główną atrakcją był spacer na koniu pod opieką czujnych kowbojów. Młodsi mogli przejechać się kolejką. Oglądaliśmy również widowiskowe strzelaniny rewolwerowców, tańce indiańskie, strzelanie z bicza.  

         W saloonie mogliśmy zjeść smaczne potrawy. Każdy kupił sobie ciekawą pamiątkę przypominającą Dziki Zachód. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do domu.

 

 

PIELGRZYMKA UCZNIÓW NKSP DO GROBU ŚW. JADWIGI

 

          Dnia 30.09.2017 r. uczniowie, nauczyciele i rodzice wzięli udział w uroczystościach związanych z 750. rocznicą kanonizacji  św. Jadwigi Śląskiej, które odbyły się w Trzebnicy w bazylice pw. św. Jadwigi i św. Bartłomieja Apostoła. Wyjazd nastąpił spod szkoły  około godziny 800.

            Po przybyciu na miejsce uczestnicy otrzymali pamiątkowe medaliki. Następnie odprawiono mszę św., którą koncelebrował m.in. Biskup Świdnicki Ignacy Dec. Następnie udaliśmy się na przygotowane przez organizatorów pyszne kanapki. Uczestników podzielono na grupy i skierowano na tzw. gry terenowe pod opieką harcerzy. Niestety opiekujące się akurat naszą grupą (bardzo miłe skądinąd) dwie harcerki, mimo najlepszych chęci, nie miały zielonego pojęcia, dokąd mają nas prowadzić i gdzie są zaplanowane cztery przystanki dla naszej grupy. Po trzykrotnym okrążeniu kościoła udało nam się zaliczyć jeden zaplanowany przystanek (plastyczny) i jeden spoza planu (tańce dworskie), kiedy to wzięliśmy sprawy w swoje ręce. Mimo tych niepowodzeń humory dopisywały, szczególnie gdy odpoczywaliśmy już przy bigosie, grochówce, chlebie ze smalcem i cieście drożdżowym, o które zadbali organizatorzy. Nabraliśmy więc sił, aby wnikliwie zwiedzić przepiękną trzebnicką bazylikę wraz z sarkofagiem św. Jadwigi Śląskiej oraz wykupić z pobliskich straganów prawie wszystkie widokówki, przewodniki, magnesy na lodówkę i inne pamiątki.

            Na zakończenie udaliśmy się w pobliże sceny, na której odbył się pokaz walk średniowiecznych rycerzy oraz znów zaprezentowano nam tańce dworskie z tego okresu. Potem niezwłocznie udaliśmy się do naszego autobusu i około godziny 1600 byliśmy już w domu z poczuciem satysfakcji, że nie zmarnowaliśmy tej pięknej wrześniowej soboty.

 

 

 
PRÓBNA EWAKUACJA

PRÓBNA EWAKUACJA 2017

 

Dnia 29.09.2017r. na terenie naszej szkoły przeprowadzono praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji na wypadek pożaru na terenie placówki. Na dźwięk sygnału o zagrożeniu pożarowym, uczniowie pod opieką nauczycieli sprawnie opuścili budynek i udali się w wyznaczony punkt zbiórki (boisko szkolne). Tam nauczyciele sprawdzili obecność (nikogo nie brakowało) i przekazali informację koordynatorowi ćwiczeń.

Po eliminacji potencjalnego zagrożenia wszyscy wrócili do sal lekcyjnych.

Celem akcji było przygotowanie dzieci i utrwalenie właściwego zachowania się wszystkich osób w sytuacji zagrożenia. Ewakuacja z budynku szkoły przebiegła szybko i sprawnie, dzięki niej uczniowie przypomnieli sobie, iż należy zachować spokój, opanowanie – nie wpadać w panikę. I tak właśnie było, wszyscy uczniowie zdawali sobie sprawę z potrzeby organizowania takich ćwiczeń.

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

 

W poniedziałek 4 września 2017roku uczniowie naszej szkoły wraz z gronem pedagogicznym uroczyście rozpoczęli nowy rok szkolny. O godzinie 1000 wzięli udział we mszy świętej w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa inaugurującej początek nauki, a następnie przeszli do budynku Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana, gdzie przedstawiono kadrę i pracowników szkoły.

 
Projekt "Szkoła równych szans"

REALIZACJA PROJEKTU „SZKOŁA RÓWNYCH SZANS”

 

Od lutego 2017 roku w naszej szkole  rozpoczęły się zajęcia dla dzieci w ramach realizacji projektu ”szkoła równych  szans” . Uczniowie biorą udział w warsztatach pogłębiając swoją wiedzę z przyrody, informatyki  oraz języka angielskiego.

 
1   2   następny  >>