Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej w Świdnicy
do początku
Strona główna » Aktualności

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

 

Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się 19 czerwca 2019r. mszą świętą w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa  o godzinie 1000, a następnie uczniowie wszyskich klas wzięli udział w apelu przygotowanym przez uczniów klas VII i VIII w budynku naszej szkoły.

 
Pasowanie na czytelnika 2019

UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ

NA CZYTELNIKÓW SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

 

W dniu 12.06.2019r. w bibliotece Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy odbyło się pasowanie na czytelnika. Uczniowie klasy pierwszej w obecności pani Dyrektor Ireny Rymszy, nauczycieli i dzieci z klasy II i III uroczyście przyrzekali czytać i szanować książki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. W trakcie uroczystości dzieci dowiedziały się jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając je. Podczas wspólnej zabawy pierwszaki rozpoznawały tytuły i bohaterów książki, z rozsypanek wyrazowych układały zdania przedstawiające prośby książek, rozwiązywały krzyżówki itd. Dzieci wykazywały się wiedzą na temat właściwego zachowania, wypożyczania książek z biblioteki, jak również znajomością nie tylko lektur, ale wielu pozycji z zakresu literatury dziecięcej. Wysłuchały także baśni pt.: „Wróżki” /baśń francuska wg Charles’a Perraulta/ przeczytanej przez panią bibliotekarkę. Po jej wysłuchaniu przeprowadzono konkurs czytelniczy. Uczniowie, biorący w nim udział zostali odznaczeni opaską z napisem  „Umiem czytać”.

      Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki i nigdy nie zrobią im krzywdy. Pasowania dokonała uroczyście Pani Dyrektor książką pt.: „ Baśnie z czterech stron Świata”. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej podpisali się pod przysięgą. Na pamiątkę pierwszoklasiści otrzymali zakładki do książek, dyplomy, plany lekcji wykonane przez uczniów klasy III oraz słodycze, którymi poczęstowano również zaproszonych gości.

 
Konkurs "Pan Hilary"

KONKURS „PAN HILARY”

 

W maju, jak co roku, Niepubliczna Szkoła  Podstawowa ŚSO „BLIŻEJ DZIECKA” zorganizowała konkurs PAN HILARY, którego celem jest pomoc dzieciom niewidomym i niedowidzącym, podopiecznym Polskiego Związku Niewidomych koło Świdnica.W ramach akcji uczniowie klas I – III Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej brali udział w następujących konkursach: konkurs plastyczny – klasa II (Sabina Majchrzak, Julia Olejnik, Natalia Olejnik), konkurs sportowy – drużyna klasy III w składzie: Amelia Pawlik, Lena Kempska, Jan Pawlik, Łukasz Karwała, oraz konkursie charytatywnym, w ramach którego na terenie naszej szkoły zorganizowane zostały kiermasze:

W dniach 3 i 4 grudnia 2018 roku odbył się Kiermasz Kartek Świątecznych, na którym można było kupić kartki wykonane przez uczniów w ramach zajęć świetlicy szkolnej. W czasie Kiermaszu sprzedano 23 kartki  po 3 zł za sztukę i 2 kartki po 5 zł za sztukę, 1kartkę za 10 zł. Ogółem  zebrano 90 zł (89 zł z kartek + 1 zł z reszty).

W dniach 18 i 19 grudnia 2018 roku odbył się Kiermasz Ozdób Bożonarodzeniowych.  Na kiermaszu sprzedawano wykonane przez dzieci w ramach zajęć świetlicy i klasy III ozdoby: kolorowe bombki, stroiki bożonarodzeniowe i choinki z szyszek. W czasie kiermaszu sprzedano 16 bombek po 5 zł, 16 bombek po 2 zł, 6 stroików po 7 zł i 6 choinek z szyszek po 10 zł. Ogółem zebrano 214 zł.W dniach 23 – 24 stycznia w szkole odbył się Kiermasz Kartek Walentynkowych. Na kiermaszu można było kupić kartki i serduszka przygotowane przez uczniów w ramach zajęć świetlicy szkolnej. W czasie Kiermaszu sprzedano 16 kartek po 2 zł za sztukę, 8 serduszek na patyku po 3 zł za sztukę oraz 5 gipsowych serduszek po 2 zł za sztukę. Zebrano 66 zł. W dniach 28 i 29 marca oraz 8 i 9 kwietnia odbyły się Kiermasze Kartek i Ozdób Wielkanocnych, na których można było kupić kartki i ozdoby wykonane przez uczniów w ramach świetlicy szkolnej. Sprzedano 12 kartek świątecznych po 3 zł za sztukę, 1 gipsową pisankę w folii za 3 zł, małe gipsowe pisanki – 6 sztuk po 1 zł, oraz ozdoby świąteczne za 52 zł. Ogółem na  Kiermaszach Wielkanocnych zebrano 135 zł.  Na wszystkich kiermaszach organizowanych w Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej zebrano  pieniądze w kwocie 505 zł. Pieniądze te zostały przekazane w czasie finału PANA HILAREGO, który odbył się 10 maja w Niepublicznej Szkole Podstawowej ŚSO „Bliżej Dziecka”, przedstawicielom  Polskiego Związku Niewidomych koło Świdnica. OGÓŁEM ŚWIDNICKIE SZKOŁY PODSTAWOWE BIORĄCE UDZIAŁ W KONKURSIE „PAN HILARY” ZEBRAŁY 8629,40 zł. Podczas finału uczennice klasy II – Sabina Majchrzak, Julia Olejnik i Natalia Olejnik otrzymały nagrody za wykonane przez siebie prace plastyczne do wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.

 
Warsztaty dla klas II-IV

WARSZTATY DLA KLAS II-IV

 

Bardzo dziękujemy Fundacji Małgorzaty Dziury-Sztejnberg "Bliżej Siebie" za zorganizowanie na terenie naszej szkoły warsztatów. Spotkanie wpłynęło na  kształtowanie u uczniów postaw otwartości i tolerancji w aspekcie przełamywania stereotypów myślenia o osobach niepełnosprawnych. Dzieci mogły praktycznie doświadczyć trudności życia codziennego osób niepełnosprawnych oraz zdobyć pozytywny wzór zachowania w stosunku do  takich osób.

 

Serdeczne podziękowania składamy Paniom trenerkom Katarzynie Powroźnik i Joannie Naumów z Fundacji "Eudajmonia" z Polkowic.

 
Ekopatrol

EKOPATROLKLASY III

 

Dnia 27 marca w ramach zajęć z edukacji plastycznej uczniowie klasy III wybrali się w plener. Zadaniem każdego z uczniów było znalezienie oznak wiosny i uwiecznienie jej na zrobionych przez siebie zdjęciach. Każdy z uczniów samodzielnie wykonał kilka zdjęć.W ramach zajęć z edukacji przyrodniczej uczniowie klasy III poszukiwali w ramach EKOPATROLU, wędrując ulicą Chłopską, oznak wandalizmu i zaśmiecania środowiska. Niestety z przykrością musimy donieść, że ulica Chłopska stała się miejskim wysypiskiem, gdzie w rowach można znaleźć worki ze śmieciami nie tylko z domów, czy przydomowych ogródków, ale i różnego rodzaju warsztatów.

 
CINEMA FUN

ZABAWA W CINEMA – FUN

 

Dzięki Fundacji „ Mieszko” ze Świdnicy dnia 6 marca uczniowie z klas I – III Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. Prałata Dionizego Barana wraz z wychowawcami byli w otwartym w starym kinie Gdynia Centrum Dobrej Zabawy CINEMA – FUN.

Wśród wielu atrakcji największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się zjeżdżalnie i trampoliny z basenem wypełnionym piankowymi kostkami. Przez dwie godziny dzieci mogły się wybawić do woli.

 
Dzień kota

Światowy Dzień Kota

 

Święto obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech (od 1990) i Polsce (od 2006) mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. W Polsce obchodzony po raz pierwszy 19 lutego 2006 z inicjatywy Miesięczników „Kot” i Cat Club Łódź. Wojciech Albert Kurkowski, pomysłodawca obchodów tego święta, propaguje akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem "Rasowce – dachowcom", podczas której kluby hodowców kotów rasowych z całej Polski zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom. W akcji biorą również udział schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz organizacje pro zwierzęce.

W naszej szkole Światowy Dzień Kota pod hasłem CZYTAMY I RECYTUJEMY WIERSZE O KOTACH i odbył się 28 lutego 2019 roku w klasach I - III. W tym roku szkolnym oprócz wierszy o kotach dzieci mogły się dowiedzieć, jak dbać o koty. Poznały też kocią rodzinę – od tych najbardziej znanych (lew, tygrys, gepard, lampart czy jaguar) do mniej znanych, bo nie spotykanych lub spotykanych bardzo rzadko dziko lub w ogrodzie zoologicznym (żbik, irbis - pantera śnieżna, pantera mglista, mormi, kot tybetański). Wszyscy mali właściciele kotów, opowiadali też ciekawe historie z życia swoich pupili.

 
20 grudnia 2018r.

JASEŁKA 2018

 

Dnia 20 grudnia 2018r. odbyły się w naszej szkole jasełka przygotowane przez uczniów z klasy 4 i 5. Motywem przewodnim przedstawienia był ekumenizm i wielokulturowość. Widzowie przenieśli się w świat Eskimosów, Afrykańczyków, Indian oraz Azjatów, którzy tak jak pasterze i Trzej Królowie podąrzali do Stajenki. Każdy z nich został postawiony przed trudnym wyborem - zignorować ubogiego i marznącego żebraka, czy też oddać mu dary przeznaczone dla Jezuska i przyjść do Dzieciątka z pustymi rękoma. Puentą przedstawienia była myśl, iż każdy ubogi w potrzebie jest uosobieniem Dzieciątka, więc oddając mu pokarm i odzienie, tak naprawdę dajemy Jezusowi największy dar - miłosierdzie bliźniego.

Po wspólnym kolędowaniu Pani Dyrektor złozyła życzenia bożonarodzeniowe zaproszonym gościom i wszystkim obecnym.

 
7 grudnia 2018r.

  MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIJNY DZIEJE APOSTOLSKIE    „ZBAWIENIE i WIARA”

 

7 grudnia 2018r. w Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy odbył się Międzyszkolny Konkurs Biblijny poświęcony Dziejom Apostolskim. Myślą przewodnią było: „ Wiara i zbawienie”.

W rywalizacji udział wzięły trzyosobowe zespoły z ośmiu szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Świdnica:

 1. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Świdnicy,
 2. Szkoła Podstawowa nr 2  im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy,
 3. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy,
 4. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy,
 5. Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej,
 6. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu,
 7. Szkoła Podstawowa w Pszennie,
 8. Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy.

W pierwszym etapie – pisemnym, każdy z uczestników rozwiązywał indywidualnie test zawierający 30 pytań zamkniętych. Suma uzyskanych przez uczniów punktów decydowała o przejściu do dalszej części konkursu. Punktacja po tym etapie przedstawiała się następująco:

 1. Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy,- 78 pkt.
 2. Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej – 72 pkt.
 3.  Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy – 70 pkt.
 4. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy – 67 pkt.
 5. Szkoła Podstawowa w Pszennie – 63 pkt.
 6. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu- 53 pkt.
 7. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy - 48 pkt.
 8. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Świdnicy – 46 pkt.

           Do drugiego etapu, zgodnie z regulaminem, zakwalifikowały się cztery zespoły. Punkty uzyskane łącznie przez poszczególne zespoły przechodziły do kolejnej części konkursu.

         W drugim etapie uczniowie pracowali zespołowo i mieli do rozwiązania cztery zadania praktyczne: krzyżówka, uzupełnienie brakujących wyrazów w zdaniach, puzzle oraz wykazanie się znajomością postaci z Dziejów Apostolskich.

Po drugim etapie klasyfikacja zespołów przedstawiła się następująco:

 1. miejsce - Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy, 132 pkt.,
 2. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy, 124 pkt.,
 3. miejsce - Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej, 121 pkt.,
 4. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy, 118 pkt.

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodki upominek, a zespoły, które zajęły pierwsze cztery miejsca nagrody oraz dyplomy. Indywidualne wyróżnienie przypadło uczennicy szkoły z Lutomi Dolnej Oliwii Kuska za uzyskanie maksymalnej ilości punktów w części pisemnej.

 
ANDRZEJKI

ZABAWA ANDRZEJKOWA

 

Dnia 30 listopada 2018 roku w klasach I – III Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej odbył się dzień wróżb i zabawy – Andrzejki. Tradycyjnie dzień ten rozpoczęło lanie wosku. Dzieci z przejęciem rozpoznawały, co przedstawiają ich woskowe figury. Następna zabawa wzbudziła wiele emocji - losowaniu kolorowych kulek towarzyszył strach (co wylosuję) i zaciekawienie – w kulkach ukryte były obrazki, które przedstawiały zabawki jakie dzieci mogą znaleźć pod choinką. Nikt nie był rozczarowany, a chłopcom udało się nie wylosować lalki. Po tej zabawie rozpoczęliśmy marsz butów od tablicy w stronę drzwi. Każdy chciał, aby jego but stanął na korytarzu. Udało się to Amelce z klasy III, której but wywróżył dużo szczęścia i  spełnienie wszystkich marzeń. Zakończeniem zabawy andrzejkowej było losowanie imienia wybranki lub wybranka serca. Dzieci przekłuwały serca z imionami w poszukiwaniu swojej przyszłej dziewczyny – chłopcy, lub chłopaka - dziewczynki. W czasie zabaw było mnóstwo śmiechu. nauczyciele przedstawili też dzieciom garść informacji związanych z Andrzejkami, dniem wróżb dziewczyn, oraz zapomnianymi już Katarzynkami – dniem wróżb, w którym to chłopcy poznawali swoją przyszłość.

 
1   2   3   następny  >>