Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej w Świdnicy
do początku
Strona główna » Aktualności

 X Międzyszkolny Konkurs Biblijny

Ewangelia według św. Jana „Miłość i pokora Syna Bożego”

 

7 grudnia 2017r. w Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy odbył się dziesiąty – jubileuszowy Międzyszkolny Konkurs Biblijny poświęcony Ewangelii według św. Jana. Myślą przewodnią było: „Miłość i pokora Syna Bożego”.

W rywalizacji udział wzięły trzyosobowe zespoły z ośmiu szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Świdnica:

 1. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Świdnicy,
 2. Szkoła Podstawowa nr 315  im. Jana Pawła II w Świdnicy,
 3. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy,
 4. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy,
 5. Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej,
 6. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu,
 7. Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas im. Jana Pawła II w Wirach,
 8. Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy.

W pierwszym etapie – pisemnym, każdy z uczestników rozwiązywał indywidualnie test zawierający 30 pytań zamkniętych. Suma uzyskanych przez uczniów punktów decydowała o przejściu do dalszej części konkursu. Punktacja po tym etapie przedstawiała się następująco:

 1. Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy,
 2. Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej,
 3. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy,
 4. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Świdnicy,
 5. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu,
 6. Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas im. Jana Pawła II w Wirach,
 7. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy,
 8. Szkoła Podstawowa nr 315  im. Jana Pawła II w Świdnicy.

           Do drugiego etapu, zgodnie z regulaminem, zakwalifikowały się cztery zespoły. Pomiędzy dwoma szkołami przeprowadzono „dogrywkę” z uwagi na uzyskanie przez nie tej samej liczby punktów z części pisemnej – 50 pkt., tj. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy i Szkoła Podstawowa w Grodziszczu. Na większą ilość pytań zadawanych przez jurorów poprawnie odpowiedzieli uczniowie z Grodziszcza i to oni jako czwarta drużyna kontynuowali współzawodnictwo. Punkty uzyskane łącznie przez poszczególne zespoły przechodziły do kolejnej części konkursu.

         W drugim etapie uczniowie pracowali zespołowo i mieli do rozwiązania pięć zadań praktycznych: krzyżówka, porządkowanie wyrazów, uzupełnienie wyrazów w zdaniach, puzzle oraz diagram literowy pozwalający na odgadnięcie hasła.

Po drugim etapie klasyfikacja zespołów przedstawiła się następująco:

 1. miejsce - Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy, 126 pkt.,
 2. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu                  w Świdnicy, 120 pkt.,
 3. miejsce - Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej, 113 pkt.,
 4. miejsce - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu, 111 pkt.

           Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodki upominek, a zespoły, które zajęły pierwsze cztery miejsca nagrody oraz dyplomy. Indywidualne wyróżnienie przypadło uczennicy naszej szkoły Agnieszce Poradzisz za uzyskanie największej ilości punktów w części pisemnej.

 

 

 

 

WIZYTA BISKUPA ŚWIDNICKIEGO IGNACEGO DECA

 

 

        W piątek 24 listopada 2017r. odwiedził naszą szkołę ks. biskup Ignacy Dec, który  przyszedł w towarzystwie naszego ks. proboszcza Pawła Wróblewskiego oraz ks. Daniela Rydza.

        W związku z tą wizytą przygotowaliśmy program poświęcony naszemu patronowi ks. prałatowi Dionizemu Baranowi.

        Ksiądz biskup opowiadał nam ciekawostki z życia ks. Dionizego, a także pytał nas o różne wydarzenia związane z życiem religijnym. Potem my zadawaliśmy ks. biskupowi pytania na które z powagą nam odpowiadał. Na zakończenie udzielił wszystkim uczniom i pracownikom szkoły błogosławieństwa i obdarował obrazkami Matki Bożej Świdnickiej.

 

  „ŚWIĘTO KREDKI”

 

 

        22 listopada 2017r. w naszej szkole obchodziliśmy „Święto kredki”. Zebraliśmy się wszyscy   w sali gimnastycznej i na długich arkuszach rysowaliśmy kolorowymi kredkami, w jednym rzędzie uczniowie klas I – III, a w drugim IV - VII.

        W związku z planowaną na 24 listopada 2017r. wizytą ks. biskupa Ignacego Deca w szkole, tematyką wspólnej pracy były „Nasze dobre uczynki”. Rysunki wykorzystaliśmy do udekorowania korytarza szkoły.

 

SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA

Z LEKARZEM WETERYNARII  I PRZEDSTAWICIELEM  TOWARZYSTWA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI  W RAMACH ŚWIATOWEGO MIESIĄCA ZWIERZĄT

 

 

Dnia 7 listopada 2015 roku w Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. księdza prałata Dionizego Barana w ramach Światowego Miesiąca Zwierząt odbyło się spotkanie z przedstawicielem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami panią Lidią Mrugalską i lekarzem weterynarii Bogusławem Guzikiem. Na spotkaniu tym uczniowie z oddziału przedszkolnego i klas I – VI przedstawili przygotowany przez każdą z klas montaż słowno – muzyczny dotyczący zwierząt. Następnie pan Bogusław Guzik, lekarz weterynarii, odpowiadał  na pytania uczniów. Na koniec spotkania wręczono zaproszonym gościom przygotowane laurki – podziękowania.

W czasie spotkania podsumowano też akcję zbiórki karmy dla zwierząt ogłoszoną przez panią Agnieszkę Kędzierską, nauczyciela oddziału przedszkolnego. Wszystkie dzieci, które wzięły udział w akcji i przyniosły karmę dla zwierząt i koce otrzymały znaczki, opaski i breloczki PRZYJACIEL ZWIERZĄT, oraz długopisy, linijki i plany lekcji .

Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny „MÓJ ULUBIONY ZWIERZAK”. Na konkurs dostarczono 18 prac przygotowanych przez uczniów Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. księdza prałata Dionizego Barana. Jury  w składzie p. Lidia Mrugalska, p. Irena Grodowska i p. Bogusław Guzik wybrało pięć najciekawszych prac. Prace wyróżnione przez jury zostały wykonane przez: Hannę Królicką z klasy I, Julię Kalembkiewicz z klasy V, Magdalenę Klimczak z klasy V, Annę Łopuszańską z klasy VI, Julię Bazylewicz z klasy VII. Pozostałe dzieci biorące udział w konkursie otrzymały słodki poczęstunek.

 

SPRAWOZDANIE ZE ZBIÓRKI KARMY I KOCY

DLA BEZPAŃSKICH ZWIERZĄT

 

W październiku z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt ogłoszono akcję zbiórki karmy i kocy z przeznaczeniem na zimowe dokarmianie bezpańskich zwierząt dziko żyjących w naszym mieście i przebywających w świdnickim schronisku. Przyniesione puszki i koce dzieci przekazywały organizatorce zbiórki pani Agnieszce Kędzierskiej, nauczycielowi oddziału przedszkolnego.

Ogółem zebrano:

53 saszetki karmy mokrej,

32 małe puszki (13 kg28 dag),

8 dużych puszek (9 kg 60 dag),

11,50 kg karmy suchej dla psa,

2 kg karmy suchej dla kota,

2 kiełbaski dla psa,

torbę makaronu i suchej karmy dla psa,

koce, prześcieradła i ręczniki do ocieplenia bud.

W akcji udział wzięły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I, IV, V, VI i VII.

Wszystkie zgromadzone puszki i koce zostały przekazane Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami i schronisku dla bezdomnych zwierząt.

 

SPOTKANIE Z EKOLOGIEM I PODRÓŻNIKIEM

 

We wtorek 24 października 2017r.  w naszej szkole odbyło się „ekospotkanie”. Uczniowie spotkali się z wrocławskim ekologiem i podróżnikiem – Dominikiem Dobrowolskim, który opowiadał o swoich pasjach, zainteresowaniach i działalności związanej z ochroną środowiska. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wspomnień z kajakowych i rowerowych podróży, jakie zaproszony gość odbył w ostatnich latach po Polsce i Europie.

Celem wszystkich wypraw było przede wszystkim zwrócenie uwagi na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska i zachęcenie do działań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. „Śmieci skrzydeł nie mają. Znieś je w doliny na swoich nogach” czy „Myśl globalnie, działaj lokalnie!” to tylko wybrane hasła z prowadzonych akcji - więcej informacji o działalności proekologicznej Dominika Dobrowolskiego - http://cycling-recycling.eu/. Spotkaniu towarzyszyła także udostępniona przez Fundację PlasticEurope Polska wystawa edukacyjna dotycząca selektywnej zbiórki odpadów i ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych.

 

SPRAWOZDANIE Z AKCJI ZBIÓRKI NASION

DLA NADLEŚNICTWA ŚWIDNICA NA ZIMOWE DOKARMIANIE ZWIERZĄT LEŚNYCH

 

 

Nadleśnictwo Świdnica w październiku ogłosiło zbiórkę kasztanów i żołędzi, które zostaną przeznaczone na zimowe dokarmianie zwierząt leśnych. W akcji brały udział przedszkola i szkoły podstawowe z terenu powiatu świdnickiego i dzierżoniowskiego.

Z Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. księdza prałata Dionizego Barana w akcji brały udział dzieci  z oddziału przedszkolnego i klas I, IV, V, VI i VII. 

Ogółem zebrano 266 kg kasztanów i 9 kg żołędzi, które zostały przekazane Nadleśnictwu. Za zebrane nasiona otrzymaliśmy  116,20 zł.

 

UROCZYSTOŚCI PATRIONALNE BISKUPA ŚWIDNICKIEGO

 

          W czasie Mszy św. we wtorek 17 października 2017r. o godz. 900 uczennice naszej szkoły  złożyły życzenia księdzu biskupowi Ignacemu  z okazji jego imienin.

 

 

UDZIAŁ W NABOŻEŃSTWIE RÓŻAŃCOWYM

 

W poniedziałek 16 października 2017roku o godz. 800 w naszym kościele parafialnym uczestniczyliśmy w modlitwie różańcowej. Uczniowie z klas IV – VII prowadzili różaniec, który w tym roku związany był z kolejną rocznicą pontyfikatu Jana Pawła II.

Hasło upamiętniające tę rocznicę brzmiało „Idźmy naprzód z nadzieją”. Dzisiaj tej nadziei i jedności w świecie, w Europie, w Kościele i w Polsce bardzo nam potrzebą. W kolejnych dziesiątkach części radosnej różańca świętego polecaliśmy opiece Maryi ks. proboszcza Pawła oraz nauczycieli naszej szkoły.

„Jak paciorki różańca przesuwają się chwile, nasze smutki, radości i blaski, a Ty Bogu je zanieś połączone w różaniec Święta Panno Maryjo pełna Łaski”.

 

 

PASOWANIE 2017

 

          13 października 2017 roku w Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej w Świdnicy odbyła się uroczystość pasowania na ucznia, której celem było włączenie pierwszoklasistów rozpoczynających naukę do grona społeczności uczniowskiej.

           Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali program artystyczny złożony z wierszy i piosenek. Gromkie brawa publiczności były dowodem, że dzieci doskonale przygotowały się do występu.

           Po występie uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po tych słowach pani dyrektor Irena Rymsza dokonała symbolicznym ołówkiem aktu pasowania na ucznia Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana. Podczas pasowania, pani dyrektor i wychowawczyni klasy pierwszej wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy.

            Po ceremonii pasowania uczniowie z klas 1-3 zaśpiewali wspólnie piosenkę pt. „Pierwszaczek”. Następnie dzieci z klasy trzeciej wręczyły pierwszoklasistom upominki w postaci zakładek do książek. Prezenty sprawiły wszystkim uczniom ogromną radość. Spotkanie podsumował ksiądz Daniel Rydz, który pogratulował pierwszakom przyjęcia do braci uczniowskiej i życzył sukcesów w nauce.

            Po części oficjalnej pierwszaki wraz z wychowawczynią i rodzicami udały się do swojej sali, w której czekał na nich słodki poczęstunek oraz rożki obfitości. 

 
1   2   następny  >>