Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej w Świdnicy
do początku
Strona główna » Aktualności
20 grudnia 2018r.

JASEŁKA 2018

 

Dnia 20 grudnia 2018r. odbyły się w naszej szkole jasełka przygotowane przez uczniów z klasy 4 i 5. Motywem przewodnim przedstawienia był ekumenizm i wielokulturowość. Widzowie przenieśli się w świat Eskimosów, Afrykańczyków, Indian oraz Azjatów, którzy tak jak pasterze i Trzej Królowie podąrzali do Stajenki. Każdy z nich został postawiony przed trudnym wyborem - zignorować ubogiego i marznącego żebraka, czy też oddać mu dary przeznaczone dla Jezuska i przyjść do Dzieciątka z pustymi rękoma. Puentą przedstawienia była myśl, iż każdy ubogi w potrzebie jest uosobieniem Dzieciątka, więc oddając mu pokarm i odzienie, tak naprawdę dajemy Jezusowi największy dar - miłosierdzie bliźniego.

Po wspólnym kolędowaniu Pani Dyrektor złozyła życzenia bożonarodzeniowe zaproszonym gościom i wszystkim obecnym.

 
7 grudnia 2018r.

  MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIJNY DZIEJE APOSTOLSKIE    „ZBAWIENIE i WIARA”

 

7 grudnia 2018r. w Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy odbył się Międzyszkolny Konkurs Biblijny poświęcony Dziejom Apostolskim. Myślą przewodnią było: „ Wiara i zbawienie”.

W rywalizacji udział wzięły trzyosobowe zespoły z ośmiu szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Świdnica:

 1. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Świdnicy,
 2. Szkoła Podstawowa nr 2  im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy,
 3. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy,
 4. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy,
 5. Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej,
 6. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu,
 7. Szkoła Podstawowa w Pszennie,
 8. Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy.

W pierwszym etapie – pisemnym, każdy z uczestników rozwiązywał indywidualnie test zawierający 30 pytań zamkniętych. Suma uzyskanych przez uczniów punktów decydowała o przejściu do dalszej części konkursu. Punktacja po tym etapie przedstawiała się następująco:

 1. Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy,- 78 pkt.
 2. Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej – 72 pkt.
 3.  Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy – 70 pkt.
 4. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy – 67 pkt.
 5. Szkoła Podstawowa w Pszennie – 63 pkt.
 6. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu- 53 pkt.
 7. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy - 48 pkt.
 8. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Świdnicy – 46 pkt.

           Do drugiego etapu, zgodnie z regulaminem, zakwalifikowały się cztery zespoły. Punkty uzyskane łącznie przez poszczególne zespoły przechodziły do kolejnej części konkursu.

         W drugim etapie uczniowie pracowali zespołowo i mieli do rozwiązania cztery zadania praktyczne: krzyżówka, uzupełnienie brakujących wyrazów w zdaniach, puzzle oraz wykazanie się znajomością postaci z Dziejów Apostolskich.

Po drugim etapie klasyfikacja zespołów przedstawiła się następująco:

 1. miejsce - Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy, 132 pkt.,
 2. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy, 124 pkt.,
 3. miejsce - Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej, 121 pkt.,
 4. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy, 118 pkt.

      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodki upominek, a zespoły, które zajęły pierwsze cztery miejsca nagrody oraz dyplomy. Indywidualne wyróżnienie przypadło uczennicy szkoły z Lutomi Dolnej Oliwii Kuska za uzyskanie maksymalnej ilości punktów w części pisemnej.

 
ANDRZEJKI

ZABAWA ANDRZEJKOWA

 

Dnia 30 listopada 2018 roku w klasach I – III Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej odbył się dzień wróżb i zabawy – Andrzejki. Tradycyjnie dzień ten rozpoczęło lanie wosku. Dzieci z przejęciem rozpoznawały, co przedstawiają ich woskowe figury. Następna zabawa wzbudziła wiele emocji - losowaniu kolorowych kulek towarzyszył strach (co wylosuję) i zaciekawienie – w kulkach ukryte były obrazki, które przedstawiały zabawki jakie dzieci mogą znaleźć pod choinką. Nikt nie był rozczarowany, a chłopcom udało się nie wylosować lalki. Po tej zabawie rozpoczęliśmy marsz butów od tablicy w stronę drzwi. Każdy chciał, aby jego but stanął na korytarzu. Udało się to Amelce z klasy III, której but wywróżył dużo szczęścia i  spełnienie wszystkich marzeń. Zakończeniem zabawy andrzejkowej było losowanie imienia wybranki lub wybranka serca. Dzieci przekłuwały serca z imionami w poszukiwaniu swojej przyszłej dziewczyny – chłopcy, lub chłopaka - dziewczynki. W czasie zabaw było mnóstwo śmiechu. nauczyciele przedstawili też dzieciom garść informacji związanych z Andrzejkami, dniem wróżb dziewczyn, oraz zapomnianymi już Katarzynkami – dniem wróżb, w którym to chłopcy poznawali swoją przyszłość.

 
Wyjście do teatru

 WYJŚCIE DO TEATRU NA PRZEDSTAWIENIE

„OPOWIEŚCI NASZEGO DZIECIŃSTWA” - 13 LISTOPDA 2018

Dnia 13 listopada 2018 roku uczniowie klas I - III byli w Teatrze Miejskim na przedstawieniu OPOWIEŚCI Z NASZEGO DZIECIŃSTWA przygotowanym przez aktorów teatru ARTENES z Wrocławia. Przedstawienie na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena "Ole Zmruż - oczko", "Świniopas", "Krzesiwo" oraz "Ślimak i róża", przekazywało takie wartości, jak: prawdomówność, uczciwość, odwaga.  Dzieci mogły poznać te i wiele innych ważnych w życiu zasad w trakcie ciekawego, niezwykle kolorowego przedstawienia, którego narratorem był Ole Zmruż -oczko. Szybko zmieniająca się scenografia oraz wartka i ciekawa akcja przedstawienia spodobały się młodym widzom, czemu dawali głośno wyraz reagując spontanicznie na grę aktorów.

 
Projekt "Edukacyjny Mikołaj"

INFORMACJA DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

 

W związku z pozyskaniem środków w kwocie 5 tyś. złotych w ramach konkursu na mikrodotacje zorganizowanego przez Fundację "Katolicka Inicjatywa Berit" - Operatora projektu pt.#SPOŁECZNIEODPOWIEDZIALNI finansowanego ze środków Programu FIO 2018, dzieci wezmą udział w projekcie "Edukacyjny Mikołaj".

 

 
Narodowe Święto Niepodległości

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

Dnia 8.11.2018 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obchody w tym roku były wyjątkowe, gdyż mija właśnie setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Wszyscy uczniowie naszej szkoły przywdziali tego dnia piękne galowe stroje, a niektórzy paradowali z pięknymi biało-czerwonymi kotylionami przypiętymi do piersi.

Na czwartej godzinie lekcyjnej wszyscy zgromadzili się w pięknie udekorowanej przez zespół pod przewodnictwem p. Barbary Kędzierskiej sali gimnastycznej, wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano wszystkie zwrotki hymnu państwowego. Po gorącym, patriotycznym przemówieniu pani Dyrektor uczniowie obejrzeli montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy ósmej. Scenariusz napisali p. Joanna Studnicka i p. Jerzy Grzelczak, który czuwał również nad prawidłowym przebiegiem uroczystości, a za oprawę muzyczną odpowiadał tradycyjnie nieoceniony p. Marcin Kutny. Widzowie wysłuchali wielu pięknych, patriotycznych wierszy, przeplatanych informacjami historycznymi dotyczącymi okresu dziejów Polski związanego ze świętem. Wiadomości te podawały uczennice prowadzące apel, czyli Zuzanna Lisek i Julia Bazylewicz. Pojawiły się również pieśni patriotyczne, do śpiewania których chętnie dołączała się publiczność. Wiersze recytowali: Agata Kudyba, Dominika Kopernicka, Wiktoria Femiak, Wiktoria Hałuszko, Magdalena Głąb, Mikołaj Dziedzic i Alan Wróbel.

Występ spotkał się z przychylną reakcją zaciekawionej publiczności, która nagrodziła artystów gromkimi brawami. Ta lekcja patriotyzmu i historii przydała się nam wszystkim i godnie uświetniła obchody stulecia niepodległości w naszej szkole.  

 
Wyjście na cmentarz przy al. Brzozowej

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

 

Dnia 31 października, przed Dniem Wszystkich Świętych, uczniowie klasy III i IV wraz z wychowawcami odwiedzili grób księdza prałata Dionizego Barana, patrona naszej szkoły, na Cmentarzu Parafialnym przy Alei Brzozowej. Na grobie  zapalono znicze i ustawiono wiązankę białych chryzantem. Dzieci wspólne z wychowawcami odmówiły modlitwę OJCZE NASZ i ZDROWAŚ MARIO. Następnie przeszły na grób pomordowanych w czasie II Wojny Światowej w obozie Gross Rosen. Tutaj wysłuchały historii powstania grobu i dowiedziały się, kto jest w nim pochowany. Następnie odwiedziły groby najmłodszych, gdzie zapaliły lampki na pustych mogiłach.

 
Światowy Dzień Zwierząt

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

 

Dnia 25 października w naszej szkole z okazji Światowego Dnia Zwierząt odbyło się spotkanie uczniów z Prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami panią Grażyną Grzesik. W ramach przygotowań do spotkania uczniowie klas I - III wykonali rysunki przedstawiające ich ulubione zwierzęta, a uczniowie klas IV – VIII  przygotowali, wspólnie z wychowawcami, wiersze i piosenki o zwierzętach. Występy klas IV- VIII przeplatane były pytaniami, na które odpowiadała pani Prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Świdnicy. Uczniowie na ręce pani Prezes przekazali Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami zgromadzoną karmę i koce dla bezdomnych psów i kotów wolnożyjących, którymi opiekują się wolontariusze z TOZ.

 
Dzień głośnego czytania

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Dnia 24 października w klasie I odbył się Dzień Głośnego Czytania. W wydarzeniu tym uczestniczyły dzieci z klas I - III naszej szkoły oraz pani Barbara Kędzierska, pracownik biblioteki szkolnej. Organizatorem Dnia Głośnego czytania była pani Ewelina Krystowczyk, wychowawczyni klasy I.

Pani Basia przeczytała dzieciom jedną z przygód Gangu Słodziaków, a następnie dzieci opowiadały o tym, co zapamiętały z wysłuchanej historii. W całym wydarzeniu towarzyszyły dzieciom Słodziaki, pluszowe maskotki – sowa Zosia, jeż Jerzy, lisek Lucek, bóbr Borys, zajęczyca Zuzia i ryś Ryszard. Dzień Głośnego Czytania odbył się w ramach akcji firmy JERONIMO MARTENS właściciela sieci sklepów BIEDRONKA.

 
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

 

     Dnia 15 października 2018 r. w naszej szkole odbył się apel  z okazji  Dnia  Edukacji Narodowej.

            Uroczystość rozpoczęli członkowie Samorząd Uczniowskiego. Uczennica klasy V Sara Majchrzak wręczając kwiaty na ręce Pani Dyrektor słowem uświetniła ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym.  Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie oraz czujność i  troskę o dobro wychowanków.

Uczniowie klasy III pod okiem Pani Agnieszki Kędzierskiej w formie wierszyków dołączyli sie do złożenia życzeń kadrze pedagogicznej i wszystkim pracownikom naszej szkoły. Na zakończenie Akademii głos zabrała Pani Dyrektor Irena Rymsza, która mówiła o trudnej, ale jakże  pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

 
1   2   3   następny  >>