Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej w Świdnicy
do początku
Strona główna » Aktualności

 

ENGLISH FUN DAY

 

        We wtorek 20 marca 2018 roku uczniowie klas młodszych z naszej szkoły wzięli udział w grach i zabawach w języku angielskim zorganizowanych przez Przedszkole Abracadabra ze Świdnicy. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w proponowanych przez lektorów zajęciach, których celem było promowanie nauki języka angielskiego poprzez zabawę.
 

 

8 MARCA W NIEPUBLICZNEJ KATOLICKIEJ
SZKOLE POD
STAWOWEJ

 

 

8 MARCA na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Kobiet. W tym dniu panowie duzi i mali wręczają swoim paniom kwiaty – tulipany i goździki.

W Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej chłopcy z oddziału przedszkolnego wręczali kwiaty Pani Dyrektor, paniom nauczycielkom i paniom z obsługi oraz koleżankom w klasach 0 – III. Dzień ten poprzedziły prace, podczas których chłopcy własnoręcznie przygotowali tulipany z wytłoczek do jajek – malowali wycięte formy, mocowali łodygi i przyklejali liście. 

 

WALENTYNKA DLA MAI

 

 

 W akcji charytatywnej Walentynka dla Mai, która odbyła się 14 lutego 2018r. na terenie Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy  zebrano 158 zł i  przelano je na konto Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Ochrony Zdrowia wspierającej Maję.

            Do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy  przekazano życzenia walentynkowe przygotowane przez uczniów  klas 0- VII.

 

WIECZÓR KOLĘD

 

 

             Jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych jest śpiewanie kolęd.

Większość z nich to przekazywane przez tradycje utwory, których autorów na próżno szukać wśród znanych poetów. Kolędy są częścią naszej historii narodowej. Jest ich wiele – od najdawniejszych staropolskich do tych współczesnych, od liturgicznych do pastorałek. Tradycją naszej szkoły stało się organizowanie Wieczorów Kolęd poświęconych patronowi  oraz babciom i dziadkom.

            W tym roku w czasie Wieczoru Kolęd, w części poświęconej naszym dziadkom, wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego śpiewając pastorałkę ZOSTAŃ JEZU MYM BRACISZKIEM przygotowaną pod kierunkiem wychowawcy p. Agnieszki Kędzierskiej, oraz uczniowie klas I – III w montażu słowno – muzycznym z wierszami i piosenkami dla babci i dziadka przygotowanym wspólnie z wychowawcami: p. Pauliną Zamożną, p. Eweliną Krystowczyk i p. Łucją Niezgoda. Następnie dzieci  z klas 0 – III, pod kierunkiem pani Ireny Grodowskiej, przedstawiły zebranym Jasełka.  Po Jasełkach wystąpiło troje uczniów Łukasz Pfanhauser z klasy III, Wiktor Bielaszka Julii Olejnik z klasy I. Uczniowie grali znane kolędy na pianinie i dzwonkach. Następnie  prowadzące Wieczór Kolęd – Sara Majchrzak i Zuzanna Lisek – zaprosiły  wszystkich obecnych do wspólnego odśpiewania kolędy. W czasie trwania uroczystości nie zabrakło też wspomnień o księdzu Dionizym Baranie            i o tym, jak bardzo lubił śpiewać kolędy.

            Wieczór zakończyło wręczenie dziadkom upominków przygotowanych przez wnuki i słodki poczęstunek.

 

ZAŚPIEWAJMY MAŁEMU

 

      

W grudniu dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I – III pod kierunkiem pani Ireny Grodowskiej - reżyseria, pani Agnieszki Kędzierskiej – scenografia, oraz pana Marcina Kutnego – oprawa muzyczna, przygotowały bożonarodzeniowe przedstawienie zatytułowane ZAŚPIEWAJMY MAŁEMU. Występ najmłodszych poprzedziły miesięczne próby, które trwały cały grudzień i odbywały się nawet kilka razy w tygodniu. Dzieci miały do opanowania tekst, którego uczyły się nie tylko w szkole z wychowawcą, ale też w domu z rodzicami.

Dzięki wsparciu rodziców i pracy nauczycieli 22 grudnia 2017 roku na uroczystym spotkaniu bożonarodzeniowym dzieci wystąpiły przed gronem pedagogicznym, zaproszonymi gośćmi, rodzicami i społecznością szkolną, pokazując przepiękną historię narodzin Jezusa. Występ zakończyły angielską piosenką SNOWFLACKE przygotowaną wspólnie z panią Aleksandrą Biały nauczycielem języka angielskiego.

            

więcej
 

 X MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIJNY

EWANGELIA WEDŁUG ŚW. JANA „MIŁOŚĆ I  POKORA SYNA BOŻEGO”

 

7 grudnia 2017r. w Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy odbył się dziesiąty – jubileuszowy Międzyszkolny Konkurs Biblijny poświęcony Ewangelii według św. Jana. Myślą przewodnią było: „Miłość i pokora Syna Bożego”.

W rywalizacji udział wzięły trzyosobowe zespoły z ośmiu szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Świdnica:

 1. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Świdnicy,
 2. Szkoła Podstawowa nr 315  im. Jana Pawła II w Świdnicy,
 3. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy,
 4. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy,
 5. Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej,
 6. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu,
 7. Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas im. Jana Pawła II w Wirach,
 8. Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy.

W pierwszym etapie – pisemnym, każdy z uczestników rozwiązywał indywidualnie test zawierający 30 pytań zamkniętych. Suma uzyskanych przez uczniów punktów decydowała o przejściu do dalszej części konkursu. Punktacja po tym etapie przedstawiała się następująco:

 1. Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy,
 2. Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej,
 3. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy,
 4. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Świdnicy,
 5. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu,
 6. Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas im. Jana Pawła II w Wirach,
 7. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy,
 8. Szkoła Podstawowa nr 315  im. Jana Pawła II w Świdnicy.

           Do drugiego etapu, zgodnie z regulaminem, zakwalifikowały się cztery zespoły. Pomiędzy dwoma szkołami przeprowadzono „dogrywkę” z uwagi na uzyskanie przez nie tej samej liczby punktów z części pisemnej – 50 pkt., tj. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy i Szkoła Podstawowa w Grodziszczu. Na większą ilość pytań zadawanych przez jurorów poprawnie odpowiedzieli uczniowie z Grodziszcza i to oni jako czwarta drużyna kontynuowali współzawodnictwo. Punkty uzyskane łącznie przez poszczególne zespoły przechodziły do kolejnej części konkursu.

         W drugim etapie uczniowie pracowali zespołowo i mieli do rozwiązania pięć zadań praktycznych: krzyżówka, porządkowanie wyrazów, uzupełnienie wyrazów w zdaniach, puzzle oraz diagram literowy pozwalający na odgadnięcie hasła.

Po drugim etapie klasyfikacja zespołów przedstawiła się następująco:

 1. miejsce - Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. prałata Dionizego Barana w Świdnicy, 126 pkt.,
 2. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu                  w Świdnicy, 120 pkt.,
 3. miejsce - Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej, 113 pkt.,
 4. miejsce - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu, 111 pkt.

           Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodki upominek, a zespoły, które zajęły pierwsze cztery miejsca nagrody oraz dyplomy. Indywidualne wyróżnienie przypadło uczennicy naszej szkoły Agnieszce Poradzisz za uzyskanie największej ilości punktów w części pisemnej.

 

 

 

 

WIZYTA BISKUPA ŚWIDNICKIEGO IGNACEGO DECA

 

 

        W piątek 24 listopada 2017r. odwiedził naszą szkołę ks. biskup Ignacy Dec, który  przyszedł w towarzystwie naszego ks. proboszcza Pawła Wróblewskiego oraz ks. Daniela Rydza.

        W związku z tą wizytą przygotowaliśmy program poświęcony naszemu patronowi ks. prałatowi Dionizemu Baranowi.

        Ksiądz biskup opowiadał nam ciekawostki z życia ks. Dionizego, a także pytał nas o różne wydarzenia związane z życiem religijnym. Potem my zadawaliśmy ks. biskupowi pytania na które z powagą nam odpowiadał. Na zakończenie udzielił wszystkim uczniom i pracownikom szkoły błogosławieństwa i obdarował obrazkami Matki Bożej Świdnickiej.

 

  „ŚWIĘTO KREDKI”

 

 

        22 listopada 2017r. w naszej szkole obchodziliśmy „Święto kredki”. Zebraliśmy się wszyscy   w sali gimnastycznej i na długich arkuszach rysowaliśmy kolorowymi kredkami, w jednym rzędzie uczniowie klas I – III, a w drugim IV - VII.

        W związku z planowaną na 24 listopada 2017r. wizytą ks. biskupa Ignacego Deca w szkole, tematyką wspólnej pracy były „Nasze dobre uczynki”. Rysunki wykorzystaliśmy do udekorowania korytarza szkoły.

 

SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA

Z LEKARZEM WETERYNARII  I PRZEDSTAWICIELEM  TOWARZYSTWA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI  W RAMACH ŚWIATOWEGO MIESIĄCA ZWIERZĄT

 

 

Dnia 7 listopada 2015 roku w Niepublicznej Katolickiej Szkole Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. księdza prałata Dionizego Barana w ramach Światowego Miesiąca Zwierząt odbyło się spotkanie z przedstawicielem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami panią Lidią Mrugalską i lekarzem weterynarii Bogusławem Guzikiem. Na spotkaniu tym uczniowie z oddziału przedszkolnego i klas I – VI przedstawili przygotowany przez każdą z klas montaż słowno – muzyczny dotyczący zwierząt. Następnie pan Bogusław Guzik, lekarz weterynarii, odpowiadał  na pytania uczniów. Na koniec spotkania wręczono zaproszonym gościom przygotowane laurki – podziękowania.

W czasie spotkania podsumowano też akcję zbiórki karmy dla zwierząt ogłoszoną przez panią Agnieszkę Kędzierską, nauczyciela oddziału przedszkolnego. Wszystkie dzieci, które wzięły udział w akcji i przyniosły karmę dla zwierząt i koce otrzymały znaczki, opaski i breloczki PRZYJACIEL ZWIERZĄT, oraz długopisy, linijki i plany lekcji .

Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny „MÓJ ULUBIONY ZWIERZAK”. Na konkurs dostarczono 18 prac przygotowanych przez uczniów Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. księdza prałata Dionizego Barana. Jury  w składzie p. Lidia Mrugalska, p. Irena Grodowska i p. Bogusław Guzik wybrało pięć najciekawszych prac. Prace wyróżnione przez jury zostały wykonane przez: Hannę Królicką z klasy I, Julię Kalembkiewicz z klasy V, Magdalenę Klimczak z klasy V, Annę Łopuszańską z klasy VI, Julię Bazylewicz z klasy VII. Pozostałe dzieci biorące udział w konkursie otrzymały słodki poczęstunek.

 
1   2   3   następny  >>