Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej w Świdnicy
do początku
Oddział przedszkolny » Wydarzenia

„Zdrowo jem, więcej wiem”

projekt realizowany przez

Fundację Banku Ochrony Środowiska,

objęty honorowym patronatem pierwszej  damy RP

Agaty Kornhauser – Dudy.

 

 

      

         Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej.  Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu było także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Z Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. księdza prałata Dionizego Barana w projekcie drugi rok biorą udział dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcą p. Agnieszką Kędzierską.

          W roku szkolnym 2016/2017 w Klasyfikacji GRAND PRIX kategoria: PRZEDSZKOLA i KLASY I (za udział we wszystkich trzech etapach) zdobyliśmy 2115 punktów i zajęliśmy 162 miejsce na 751 zespołów z przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas I.

 

 

 
LISTOPAD

1 listopada święto Wszystkich Świętych, podczas którego odwiedzamy groby naszych najbliższych. My w oddziale przedszkolnym wcześniej, bo jeszcze w październiku, odwiedziliśmy grób księdza prałata Dionizego Barana, patrona naszej szkoły, na którym postawiliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz. Będąc na cmentarzu odwiedziliśmy kwaterę, na której znajdowały się grody dzieci i tam na najmniejszym grobie zapaliliśmy znicz dla wszystkich aniołków. Nie zapomnieliśmy też o tych, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej i kolejny znicz zapłonął na grobie pomordowanych w Gross Rosen. Dzieci w skupieniu słuchały o tych, którzy ginęli za naszą wolność.

15 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami panią Lidią Mrugalską i lekarzem weterynarii panem Bogusławem Guzikiem z okazji Światowego Dnia Zwierząt. W tym dniu wystąpiliśmy przed gośćmi recytując wiersz KOLOROWA KROWA. Przygotowaliśmy też kolorowe prace, wykonane techniką origami i pastelami olejnymi, przedstawiające nasze ulubione zwierzęta – prace wykonały dziewczynki Michalina, Sabinka oraz chłopcy Oskar i Michał.

23 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia – w tym roku na spotkanie z misiami zaprosiła nas pani Iwonka z Biblioteki Miejskiej filia nr 5 przy ul. Kraszowickiej. Poznaliśmy ciekawostki o misiach, szukaliśmy niedźwiedzi na różnych kontynentach w książce ZWIERZĘTA ŚWIATA i wykonaliśmy wspólnie misia – mobile, który zawisł u nas w zerówce. Teraz codziennie macha do nas swoimi łapkami. Najodważniejsi z nas spróbowali miodu gryczanego, który przyniosła pani Iwonka. Trojgu małych „misiów” tak posmakował, że poprosiły o dokładkę. Te „misie” to Maciek, Maja i Sabinka. Gratulujemy odwagi.

 
PAŹDZIERNIK

Październik przywitał nas akcją zbiórki żołędzi i kasztanów organizowaną przez Nadleśnictwo Świdnica. Kiedy tylko nadarzała się okazja, czyli nie padał deszcz, wędrowaliśmy na skwerek przed Biblioteką Miejską i tam zbieraliśmy kasztany. W naszej akcji pomogła nam też pani Iwonka, pracownik Biblioteki Miejskiej i przekazała nam zebrane przez siebie kasztany. Zebraliśmy też karmę dla bezdomnych kotów i psów – podopiecznych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W sumie zebraliśmy 11 puszek, 20 saszetek mokrej karmy, 5,5 kg karmy suchej oraz 7 kocy.

9 października przywitaliśmy na zajęciach bibliotecznych, gdzie pani Iwonka zabrała nas w podróż po świecie poszukując razem z panem Maluśkiewiczem wieloryba. W tym celu wykonaliśmy łódki z łupinek orzecha, poznaliśmy właściwości wody, barwiliśmy wodę na „morskie” kolory.

13 października to wielki dzień dla naszej szkoły – skończyła 10 lat. Sabinka recytowała wiersz w czasie uroczystego apelu, a razem z Mają udało jej się porozmawiać z panią prezydent Świdnicy Beatą Moskal – Słaniewską o przyjaźni. Z okazji urodzin szkoły wspólnie wykonaliśmy pracę pt. SZKOŁA NASZYCH MARZEŃ.

W ramach ogólnopolskiego konkursu ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM! w październiku poznaliśmy właściwości owoców i warzyw. W czasie zajęć poznaliśmy też ciekawe zabawy podwórkowe z chustą animacyjną, zabawy naszych rodziców i z różnych stron świata.

WSZYSTKIE DZIECI NOSZĄ MUNDURKI SZKOLNE, ZA CO PIĘKNIE DZIĘKUJĘ RODZICOM! TAK TRZYMAĆ – JESTEŚMY W SZKOLE JEDYNĄ GRUPĄ, KTÓRA NIE MA PUNKTÓW KARNYCH ZA MUNDURKI.

 

 
WRZESIEŃ

1 września  rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017 – rok nowy, ale koledzy i koleżanki - „starzy” znajomi. W tym roku dołączyło do nas dwoje dzieci Michalinka i Kuba, pozostałe dzieci znają się już z zeszłego roku. Cały miesiąc upłynął nam na zabawie i poznawaniu ciekawych, czasem nowych rzeczy – doświadczenia i eksperymenty przyrodnicze, literki i niezdarne próby pisania ich po śladzie, ciekawe zabawy plastyczne. We wrześniu stawialiśmy na bezpieczeństwo – poznaliśmy zasady poruszania się po budynku, wiemy już, że 3 dzwonki oznaczają ewakuację w razie pożaru i wtedy należy zostawić ukochane zabawki i szybkim krokiem wyjść ze szkoły. Nauka poruszania się po drodze to nie tylko zajęcia teoretyczne, ale też praktyczne. MAMY KOLOROWE ODBLASKI O KTÓRYCH PAMIĘTAMY ZAWSZE, KIEDY WYCHODZIMY ZE SZKOŁY!

Niektórzy z nas ujawnili swoje talenty – Staś, Maciek, Sabinka czytają wyrazy, Oskar pięknie pisze po śladzie litery i buduje razem ze Stasiem i Sabinką ciekawe budowle  i pojazdy z klocków lego. Kuba oswoił się na tyle z nową sytuacją i kolegami, że przestał płakać i czasami nie chce iść z mamą do domu. Michalinka chętnie już wchodzi do sali i podobnie jak Kuba czasami nie chce z niej wyjść. Wszyscy się bardzo z tego cieszymy. Michaś i Maja jeszcze nie pokazali swoich talentów, ale bardzo się starają. Trzymamy za nich kciuki.

30 września to tradycyjnie Dzień Chłopaka. W tym dniu nasi chłopcy otrzymali od dziewczyn słodkie serduszka i kolorowe zakładki.