Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej w Świdnicy
do początku
Oddział przedszkolny » Wydarzenia

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

 

        Dnia 22 lutego 2018 roku dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie z wychowawcą, panią Agnieszką Kędzierską, zorganizowały Dzień Kota. Obchodzony na świecie od 1990 roku, a w Polsce od 2006 roku, 17 lutego ma przypominać ludziom o roli kota, o jego ważnej funkcji tępiciela gryzoni, które roznoszą groźne dla człowieka choroby. Celem obchodów tego dnia       jest też zwrócenie uwagi na koty bezpańskie i warunki ich bytowania, oraz sposoby pomocy ze strony człowieka. Pierwszy Dzień Kota w Polsce obchodzony był pod hasłem „RASOWCE – DACHOWCOM”.

      W oddziale przedszkolnym obchodziliśmy ten dzień czytając i recytując wiersze, rozwiązując zagadki przygotowane przez panią Aleksandrę Biały, nauczyciela języka angielskiego oraz słuchając ciekawostek o kotach. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy uczniów z klas I – III. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, opowiadały o swoich pupilach, jak również o tym, jak pomagają kotom bezdomnym z sąsiedztwa. Obejrzały też wystawę zdjęć, która przedstawiała kocią rodzinę – koty dzikie, od największych lwów po małego żbika. Przedstawiono dzieciom    też międzynarodowe i polskie organizacje zajmujące się ochroną kotów dzikich  i domowych, takie jak WWF i Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania nauczyciela prowadzącego spotkanie wykazując się dużą wiedzą na temat kotów.

 

„Zdrowo jem, więcej wiem”

projekt realizowany przez

Fundację Banku Ochrony Środowiska,

objęty honorowym patronatem pierwszej  damy RP

Agaty Kornhauser – Dudy.

 

 

      

         Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej.  Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu było także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Z Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. księdza prałata Dionizego Barana w projekcie drugi rok biorą udział dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcą p. Agnieszką Kędzierską.

          W roku szkolnym 2016/2017 w Klasyfikacji GRAND PRIX kategoria: PRZEDSZKOLA i KLASY I (za udział we wszystkich trzech etapach) zdobyliśmy 2115 punktów i zajęliśmy 162 miejsce na 751 zespołów z przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas I.

 

 

 
LISTOPAD

1 listopada święto Wszystkich Świętych, podczas którego odwiedzamy groby naszych najbliższych. My w oddziale przedszkolnym wcześniej, bo jeszcze w październiku, odwiedziliśmy grób księdza prałata Dionizego Barana, patrona naszej szkoły, na którym postawiliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz. Będąc na cmentarzu odwiedziliśmy kwaterę, na której znajdowały się grody dzieci i tam na najmniejszym grobie zapaliliśmy znicz dla wszystkich aniołków. Nie zapomnieliśmy też o tych, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej i kolejny znicz zapłonął na grobie pomordowanych w Gross Rosen. Dzieci w skupieniu słuchały o tych, którzy ginęli za naszą wolność.

15 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami panią Lidią Mrugalską i lekarzem weterynarii panem Bogusławem Guzikiem z okazji Światowego Dnia Zwierząt. W tym dniu wystąpiliśmy przed gośćmi recytując wiersz KOLOROWA KROWA. Przygotowaliśmy też kolorowe prace, wykonane techniką origami i pastelami olejnymi, przedstawiające nasze ulubione zwierzęta – prace wykonały dziewczynki Michalina, Sabinka oraz chłopcy Oskar i Michał.

23 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia – w tym roku na spotkanie z misiami zaprosiła nas pani Iwonka z Biblioteki Miejskiej filia nr 5 przy ul. Kraszowickiej. Poznaliśmy ciekawostki o misiach, szukaliśmy niedźwiedzi na różnych kontynentach w książce ZWIERZĘTA ŚWIATA i wykonaliśmy wspólnie misia – mobile, który zawisł u nas w zerówce. Teraz codziennie macha do nas swoimi łapkami. Najodważniejsi z nas spróbowali miodu gryczanego, który przyniosła pani Iwonka. Trojgu małych „misiów” tak posmakował, że poprosiły o dokładkę. Te „misie” to Maciek, Maja i Sabinka. Gratulujemy odwagi.

 
PAŹDZIERNIK

Październik przywitał nas akcją zbiórki żołędzi i kasztanów organizowaną przez Nadleśnictwo Świdnica. Kiedy tylko nadarzała się okazja, czyli nie padał deszcz, wędrowaliśmy na skwerek przed Biblioteką Miejską i tam zbieraliśmy kasztany. W naszej akcji pomogła nam też pani Iwonka, pracownik Biblioteki Miejskiej i przekazała nam zebrane przez siebie kasztany. Zebraliśmy też karmę dla bezdomnych kotów i psów – podopiecznych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W sumie zebraliśmy 11 puszek, 20 saszetek mokrej karmy, 5,5 kg karmy suchej oraz 7 kocy.

9 października przywitaliśmy na zajęciach bibliotecznych, gdzie pani Iwonka zabrała nas w podróż po świecie poszukując razem z panem Maluśkiewiczem wieloryba. W tym celu wykonaliśmy łódki z łupinek orzecha, poznaliśmy właściwości wody, barwiliśmy wodę na „morskie” kolory.

13 października to wielki dzień dla naszej szkoły – skończyła 10 lat. Sabinka recytowała wiersz w czasie uroczystego apelu, a razem z Mają udało jej się porozmawiać z panią prezydent Świdnicy Beatą Moskal – Słaniewską o przyjaźni. Z okazji urodzin szkoły wspólnie wykonaliśmy pracę pt. SZKOŁA NASZYCH MARZEŃ.

W ramach ogólnopolskiego konkursu ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM! w październiku poznaliśmy właściwości owoców i warzyw. W czasie zajęć poznaliśmy też ciekawe zabawy podwórkowe z chustą animacyjną, zabawy naszych rodziców i z różnych stron świata.

WSZYSTKIE DZIECI NOSZĄ MUNDURKI SZKOLNE, ZA CO PIĘKNIE DZIĘKUJĘ RODZICOM! TAK TRZYMAĆ – JESTEŚMY W SZKOLE JEDYNĄ GRUPĄ, KTÓRA NIE MA PUNKTÓW KARNYCH ZA MUNDURKI.

 

 
WRZESIEŃ

1 września  rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017 – rok nowy, ale koledzy i koleżanki - „starzy” znajomi. W tym roku dołączyło do nas dwoje dzieci Michalinka i Kuba, pozostałe dzieci znają się już z zeszłego roku. Cały miesiąc upłynął nam na zabawie i poznawaniu ciekawych, czasem nowych rzeczy – doświadczenia i eksperymenty przyrodnicze, literki i niezdarne próby pisania ich po śladzie, ciekawe zabawy plastyczne. We wrześniu stawialiśmy na bezpieczeństwo – poznaliśmy zasady poruszania się po budynku, wiemy już, że 3 dzwonki oznaczają ewakuację w razie pożaru i wtedy należy zostawić ukochane zabawki i szybkim krokiem wyjść ze szkoły. Nauka poruszania się po drodze to nie tylko zajęcia teoretyczne, ale też praktyczne. MAMY KOLOROWE ODBLASKI O KTÓRYCH PAMIĘTAMY ZAWSZE, KIEDY WYCHODZIMY ZE SZKOŁY!

Niektórzy z nas ujawnili swoje talenty – Staś, Maciek, Sabinka czytają wyrazy, Oskar pięknie pisze po śladzie litery i buduje razem ze Stasiem i Sabinką ciekawe budowle  i pojazdy z klocków lego. Kuba oswoił się na tyle z nową sytuacją i kolegami, że przestał płakać i czasami nie chce iść z mamą do domu. Michalinka chętnie już wchodzi do sali i podobnie jak Kuba czasami nie chce z niej wyjść. Wszyscy się bardzo z tego cieszymy. Michaś i Maja jeszcze nie pokazali swoich talentów, ale bardzo się starają. Trzymamy za nich kciuki.

30 września to tradycyjnie Dzień Chłopaka. W tym dniu nasi chłopcy otrzymali od dziewczyn słodkie serduszka i kolorowe zakładki.